sobota, 14 stycznia 2012

KĄPIELE AROMATERAPEUTYCZNE

Dzięki właściwościom leczniczym olejków eterycznych kąpiel może się stać nie tylko przyjemnością i chwilą relaksu ale również terapią, gdyż każdy z olejków ma konkretne działanie lecznicze.

Przygotowanie do kąpieli aromaterapeutycznej

Przed zabiegiem należy wziąć prysznic, gdyż leczniczą kąpiel aromaterapeutyczną stosujemy na umyte ciało. Podczas kąpieli nie stosujemy żadnych środków pieniących ani myjących. Silne zapachy kosmetyków (mydeł i płynów do kąpieli) mogą zakłócać działanie terapeutyczne olejków eterycznych. Natomiast piana z kosmetyków może zaburzyć ulatnianie się cennych substancji z olejków lotnych. Przygotowana kąpiel powinna być ciepła, ale nie gorąca. Temperatura wody nie powinna przekraczać 38 stopni. Zbyt wysoka temperatura może zintensyfikować działanie olejków lotnych,  co mogłoby się skończyć podrażnieniem skóry lub alergią.

Mieszamy 10 – 15 kropli olejku eterycznego z dwiema łyżkami miodu i całość mieszamy w kąpieli. Jeśli mamy suchą skórę możemy zmieszać olejek z olejem bazowym (np. oliwa z oliwek, olejek jojoba lub migdałowy), który dodatkowo nawilży i natłuści skórę.
Możemy również wymieszać olejek z 2-4 łyżkami soli morskiej. W przypadku olejków cytrusowych, dawkę zmniejszamy do 2-4 kropli na wannę wody.Po kąpieli, która powinna trwać 15-30 minut, delikatnie osuszamy ciało ręcznikiem.

 

Stosowanie kąpieli aromaterapeutycznych

W celu uzyskania optymalnych efektów działania olejków lotnych, kąpiele aromaterapeutyczne należy stosować 2-3 razy w tygodniu.

 

Ogólne zasady aromaterapii

Podczas stosowania aromaterapeutycznych kąpieli należy postępować według zasad aromaterapii.
  • Nie stosujemy olejków eterycznych w nierozcieńczonej postaci bezpośrednio na skórę.
  • Przed pierwszym zastosowaniem olejków lotnych warto wykonać test uczuleniowy, zwłaszcza gdy mamy skórę skłonną do podrażnień. By sprawdzić jak nasza skóra toleruje olejek eteryczny, mieszamy kroplę olejku eterycznego z łyżeczką oleju roślinnego, wcieramy w skórę i pozostawiamy na 24 godziny. Jeśli w tym czasie zaobserwujemy reakcję alergiczną, nie powinniśmy stosować tego olejku.
  • Olejki eteryczne stosujemy tylko zewnętrznie, nigdy doustnie
  • Nie mieszamy ze sobą więcej niż pięciu olejków eterycznych podczas jednego zabiegu
  • Nie stosujemy olejków eterycznych u niemowląt.
  • W okresie ciąży i karmienia piersią nie należy stosować olejków eterycznych: lawendy, cynamonu, biedrzeńca anyżu, kopru włoskiego, szałwi, pietruszki, kminku, tymianku, cząbru, bazylii, rozmarynu, estragonu, werbeny, cyprysu, cedru, majeranku, mięty, kamfory, estragionu, imbiru, jałowca, goździka, liścia bajowego, hyzopu lekarskiego, wiązówki błotnej, krwawnika, lebiotki, piołunu. Olejki te wykazują szkodliwe działanie na płód i małe dzieci.
  • W przypadku dziecka do szóstego roku życia, należy ze szczególną ostrożnością stosować olejki aromaterapeutyczne i ograniczyć się jedynie do olejków: róży, rumianku, mandarynki, wanilii i drzewa sandałowego. Dzieci wykazują większą wrażliwość na działanie aromaterapii, dlatego w ich przypadku należy znacznie zmniejszyć dawkę olejku.
  • Przy jednoczesnym stosowaniu homeopatii, zrezygnuj z aromaterapii z użyciem mięty, kamfory, eukaliptusa i rumianku.

Mieszanki olejków eterycznych do kąpieli aromaterapeutycznych

Trądzik
Olejek z drzewa herbacianego (5 kropli), olejek lawendowy (2 krople), olejku rumiankowego ( 2 krople), cytrynowy (1 kropla).

Rozstępy

Olejek lawendowy ( 4 krople), geraniowy (3 krople), jałowcowy (2 krople), szałwi muszkatołowej (1 kropla).

Łojotok i łupież tłusty głowy
Olejek z drzewa herbacianego (4 krople), olejek rozmarynowy (2 krople), cytrynowy (2 krople), bergamotowy (2 krople).

wtorek, 10 stycznia 2012

OLEJKI AROMATYCZNE DLA PIĘKNEJ SKÓRY


Aromaesencje czyli kilka słów o olejkach eterycznych

Aromaesencje, to specjalnie dobrane kompozycje  olejków eterycznych. Każda kompozycja zawiera silnie działające składniki aktywne, ukierunkowane na konkretne potrzeby skóry.
Olejki te, pozyskiwane są z bardzo dokładnie przebadanych roślin. Otrzymywane są z różnych części roślin, w procesach chemicznych i fizycznych, tak by pozyskać najbardziej cenne składniki zawarte w roślinie. Olejki eteryczne nie mogą być stosowane na skórę od razu po uzyskaniu, bowiem są bardzo silne. Należy je rozcieńczyć w odpowiednich proporcjach w specjalnie dobranych olejach nośnych.

 

 

 

 

Jak działąją olejki eteryczne?

Olejki eteryczne i aromaterapia przezywają obecnie swój renesans. Olejki wykazują bardzo silne działanie, silniejsze niż na przykład dobrane kompozycje ziołowe. Oprócz kosmetyków, od dawna były stosowane przy masażach, kąpielach, inhalacjach a nawet kompresach. Każdy olejek posiada inne właściwości i dopiero poznanie ich i odpowiedni dobór kompozycji gwarantuje skuteczne działanie. Olejki mogą być stosowane w kosmetykach przeciwzmarszczkowych, antycellulitowych, oczyszczających czy odżywczych. Ponieważ swoją budową przypominają budowę lipidów zawartych w skórze bardzo dobrze ją penetrują.
Ponieważ aromaterapia jest uznawana za formę leczenia zapachami, nic dziwnego, że olejki tak znakomicie poprawiają nastrój, a co najważniejsze rzeczywiście działają.

 

Ukierunkowana pielęgnacja

Ponieważ każdy olejek ma inne właściwości, tworząc kosmetyk należy wziąć pod uwagę to, jaka będzie jego funkcja. Krem na dzień, poprawiający natychmiastowo wygląd skóry może zawierać olejek neroli, olejek z róży  czy olejek lawendowy.
Do cery tłustej i trądzikowej potrzeba olejków o właściwościach antybakteryjnych i tonizujących – tak działają olejek grejpfrutowy, cytrynowy, lawendowy, lub ten pozyskiwany z drzewa herbacianego. Cellulit i rozstępy to zadanie dla olejków rozmarynowego, grejpfrutowego, geraniowego, cynamonowego i imbirowego.
Kosmetyki skierowane na działanie anti-aging, zawierają olejek lawendowy lub ten z geranium. Aromaesencje na noc, regenerujące skórę i przywracające jej właściwe funkcjonowanie bardzo często zawierają ekskluzywny ekstrakt z czarnej orchidei.

OLEJKI ETERYCZNE NA CELLULIT

Olejki eteryczne w walce z cellulitem wykorzystywane są od stuleci. Już starożytni Egipcjanie wykorzystywali moc wyciągów roślinnych dla poprawy stanu skóry.




Wdychanie woni olejków nie jest może bardzo inwazyjną metodą zwalczania cellulitu. Ten rodzaj aromaterapii należy potraktować jako miłe uzupełnienie walki  z cellulitem.
W sezonie zimowym polecam powieszenie na kaloryferach specjalnych kamionkowych pojemników, które uzupełniamy wodą z dodatkiem wybranego olejku eterycznego. W innych porach roku, gdy kaloryfery już nie grzeją lepiej używać przeznaczanych do aromaterapii kominków zapachowych.
Olejki przeciwzapalne, które doskonale działają na skórę nawet w formie jedynie zapachowej to olejek grejpfrutowy, oraz olejek z bazylii. Olejek bazyliowy ma działanie przeciwzapalne, zaś wyciąg z grejpfruta drenujące.

Kąpiel z dodatkiem olejków to kolejny krok ku gładkiej skórze. Do kąpieli polecam olejek grejpfrutowy, cedrowy lub cyprysowy. Można je stosować oddzielnie lub po kilka kropli (koło 10) każdego z nich. Olejek grejpfrutowy oczyszcza skórę z toksyn, oleje cyprysowy pomaga w walce z zastojami i efektem ciężkich nóg, olejek zaś cedrowy pomaga spalać zbędny tłuszcz poprzez stymulację krążenia.
Największe terapeutyczne działanie ma olejek eteryczny użyty do masażu. Wtedy ma szansę wchłonąć się maksymalnie i pobudzić skórę do regeneracji. Przypomnę tylko, by nigdy nie używać olejków bezpośrednio na skórę. Grozi to podrażnieniem, szczególnie, gdy mamy wrażliwe ciało.
Olejki eteryczne dodajemy do innych olejów i takim środkiem wykonujemy masaż miejsc dotkniętych cellulitem. Polecam jakąś oliwkę dla dzieci, typu Hipp, czy Ziaja lub czysty olejek migdałowy, do którego dodajemy dane olejki eteryczne. Znów polecam tutaj olejek cedrowy, grejpfrutowy lub cytrynowy.
Jakie są proporcje takiej mieszanki, by jej działanie na skórę było optymalne? Wystarczy około 60 ml oliwki, do której zakraplamy po 10 kropelek każdego z olejków eterycznych. Olejki eteryczne można także dodawać do balsamów i mleczek do ciała i taką miksturą robić masaż antycellulitowy. Proporcje są takie same – czyli około 60 ml balsamu i po 10 kropli danego olejku.


Mieszanka olejków eterycznych nie powinna przekraczać trzech jego rodzajów. Polecam olejki: cedrowy, szałwiowy i eukaliptusowy. Olejek z szałwii działa bardzo drenująco, zaś eukaliptusowy oprócz tego, ze ma właściwości przeciwzapalne, łagodzi też skórę. Masaż najlepiej wykonywać wieczorem, po kąpieli. Warto też ciepłą kąpiel zakończyć zimnym prysznicem, co doskonale przygotuje skórę do zabiegu.Rano polecam stosowanie gotowych produktów, z którymi mniej zabawy, jak balsam, czy krem przeciw cellulitowi.

ZACHĘCAM DO ODWIEDZANIA INNYCH BLOGÓW!!! :)


DIETY ODCHUDZAJĄCE

ŻYWNOŚĆ GENETYCZNIE MODYFIKOWANA GMO

środa, 4 stycznia 2012

JAK BEZPIECZNIE STOSOWAĆ OLEJKI AROMATERAPUTYCZNE???

  • Olejki eterycznie nie powinny być nigdy stosowane na skórze w formie nierozpuszczonej. Istnieją wypadki kiedy wykwalifikowani i doświadczeni praktycy aromaterapii odstępują od tej jakże ważne zasady, jednakże jedynie w wypadku zdobycia dogłębnej wiedzy na temat olejków eterycznych można używać ich w formie skondensowanej. Lawenda i zielona herbata są często wymieniane jako olejki, które można stosować w formie nierozpuszczonej. Skondensowane użycie lawendy i zielonej herbaty powinno niemniej być ograniczone do wyjątkowych sytuacji gdyż bolesne reakcje mogą się pojawić u niektórych osób. Najbezpieczniejsza zasada mówi żeby NIGDY nie używać olejków eterycznych w formie skondensowanej.
  • Niektóre olejki mogą spowodować uczulenie bądź reakcje alergiczne u niektórych osób. Kiedy używacie nowego olejku po raz pierwszy wskazane jest posmarowanie małego fragmentu skory rozcieńczonym jego roztworem. Nałóż niewielka ilość roztworu (nigdy nie używaj skondensowanych olejków) na wnętrzu swoich nadgarstków bądź łokcia i zaklej plastrem. Poczekaj około 24 godzin i zobacz, czy twoja skóra nie zareagowała negatywnie na olejek. Nawet jeśli powszechnie wiadomo że dany rodzaj olejku nie powoduje reakcji nie należy ignorować takiego niebezpieczeństwa. W wypadku gdy dany olejek jest dla Ciebie nieszkodliwy nie oznacza to, że inna osoba równie dobrze będzie na niego reagowała. Ważne jest abyście o tym pamiętali.
  • Część olejków nie powinna być używana przez kobiety w ciąży, osoby z astmą, epilepsją bądź innymi schorzeniami skórnymi.
  • Mniej znaczy więcej. Używając olejków eterycznych zastosujcie najmniejszą jego ilość, która osiągnie oczekiwany efekt. Jeżeli dla przykładu wystarczy jedna kropla to nie stosujcie dwóch!
  • Nie wszystkie olejki eteryczne są stosowane w aromaterapii. Hedeoma pulegioides, cebula, drzewo Cinnamonium Camphora, chrzan, rośliny z grupy Pyrola czy Talictrum to niektóre z tych roślin, których olejki eteryczne powinny być wykorzystywane przez wyszkolonych aromaterapeutów, jeśli w ogóle powinny być stosowane.
  • Nie pozwól dzieciom na używanie olejków eterycznych bez nadzoru osób dorosłych umiejących się nimi posługiwać. Większość olejków eterycznych ma wspaniały zapach a olejki z takich owoców jak np. cytryna pachną tak jakby nadawały się do spożycia. Trzymajcie swoje olejki z daleka od dzieci. Obchodźcie się z nimi jak z lekarstwami, które mogą być trucizną w nieodpowiednich rękach.
  • Olejki eteryczne nie powinny być stosowane doustnie jak i wewnętrznie. Olejki eteryczne mogą być stosowane wewnętrznie jedynie po szczegółowej konsultacji i przepisaniu ich przez doświadczonego aromaterapeutę.
  • Olejki eteryczne są łatwopalne. Trzymajcie je z daleko od ognia.