Przygotowanie do kąpieli aromaterapeutycznej
Przed zabiegiem należy wziąć prysznic, gdyż leczniczą kąpiel aromaterapeutyczną stosujemy na umyte ciało. Podczas kąpieli nie stosujemy żadnych środków pieniących ani myjących. Silne zapachy kosmetyków (mydeł i płynów do kąpieli) mogą zakłócać działanie terapeutyczne olejków eterycznych. Natomiast piana z kosmetyków może zaburzyć ulatnianie się cennych substancji z olejków lotnych. Przygotowana kąpiel powinna być ciepła, ale nie gorąca. Temperatura wody nie powinna przekraczać 38 stopni. Zbyt wysoka temperatura może zintensyfikować działanie olejków lotnych, co mogłoby się skończyć podrażnieniem skóry lub alergią.Mieszamy 10 – 15 kropli olejku eterycznego z dwiema łyżkami miodu i całość mieszamy w kąpieli. Jeśli mamy suchą skórę możemy zmieszać olejek z olejem bazowym (np. oliwa z oliwek, olejek jojoba lub migdałowy), który dodatkowo nawilży i natłuści skórę.
Możemy również wymieszać olejek z 2-4 łyżkami soli morskiej. W przypadku olejków cytrusowych, dawkę zmniejszamy do 2-4 kropli na wannę wody.Po kąpieli, która powinna trwać 15-30 minut, delikatnie osuszamy ciało ręcznikiem.
Stosowanie kąpieli aromaterapeutycznych
W celu uzyskania optymalnych efektów działania olejków lotnych, kąpiele aromaterapeutyczne należy stosować 2-3 razy w tygodniu.Ogólne zasady aromaterapii
Podczas stosowania aromaterapeutycznych kąpieli należy postępować według zasad aromaterapii.- Nie stosujemy olejków eterycznych w nierozcieńczonej postaci bezpośrednio na skórę.
- Przed pierwszym zastosowaniem olejków lotnych warto wykonać test uczuleniowy, zwłaszcza gdy mamy skórę skłonną do podrażnień. By sprawdzić jak nasza skóra toleruje olejek eteryczny, mieszamy kroplę olejku eterycznego z łyżeczką oleju roślinnego, wcieramy w skórę i pozostawiamy na 24 godziny. Jeśli w tym czasie zaobserwujemy reakcję alergiczną, nie powinniśmy stosować tego olejku.
- Olejki eteryczne stosujemy tylko zewnętrznie, nigdy doustnie
- Nie mieszamy ze sobą więcej niż pięciu olejków eterycznych podczas jednego zabiegu
- Nie stosujemy olejków eterycznych u niemowląt.
- W okresie ciąży i karmienia piersią nie należy stosować olejków eterycznych: lawendy, cynamonu, biedrzeńca anyżu, kopru włoskiego, szałwi, pietruszki, kminku, tymianku, cząbru, bazylii, rozmarynu, estragonu, werbeny, cyprysu, cedru, majeranku, mięty, kamfory, estragionu, imbiru, jałowca, goździka, liścia bajowego, hyzopu lekarskiego, wiązówki błotnej, krwawnika, lebiotki, piołunu. Olejki te wykazują szkodliwe działanie na płód i małe dzieci.
- W przypadku dziecka do szóstego roku życia, należy ze szczególną ostrożnością stosować olejki aromaterapeutyczne i ograniczyć się jedynie do olejków: róży, rumianku, mandarynki, wanilii i drzewa sandałowego. Dzieci wykazują większą wrażliwość na działanie aromaterapii, dlatego w ich przypadku należy znacznie zmniejszyć dawkę olejku.
- Przy jednoczesnym stosowaniu homeopatii, zrezygnuj z aromaterapii z użyciem mięty, kamfory, eukaliptusa i rumianku.
Mieszanki olejków eterycznych do kąpieli aromaterapeutycznych
TrądzikOlejek z drzewa herbacianego (5 kropli), olejek lawendowy (2 krople), olejku rumiankowego ( 2 krople), cytrynowy (1 kropla).
Rozstępy
Olejek lawendowy ( 4 krople), geraniowy (3 krople), jałowcowy (2 krople), szałwi muszkatołowej (1 kropla).
Łojotok i łupież tłusty głowy
Olejek z drzewa herbacianego (4 krople), olejek rozmarynowy (2 krople), cytrynowy (2 krople), bergamotowy (2 krople).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz